Block BLOCK BASE Wooden Block 5 m A wooden block of mass m = 9 kg starts from re
ID: 1778375 • Letter: B
Question
Block BLOCK BASE Wooden Block 5 m A wooden block of mass m = 9 kg starts from rest on an inclined plane sloped at an angle from the horizontal. The block is originally located 5m from the bottom of the plane If the block, undergoing constant acceleration down the ramp, slides to the bottom in t = 2 s, and = 30°, what is the magnitude of the kinetic frictional force on the block? You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question. HelpExplanation / Answer
given mass of block, m = 9 kg
angle of incline plane, theta
original distance form the bottom of the incline, d = 5 m
for theta = 30 deg, time taken to slide down = t = 2s
then constant acceleration = a
d = 0.5at^2
5*2/4 = a = 2.5 m/s/s
so, let kinetic frictional force be fk
then mgsin(theta) - fk = m*a
9*9.81*sin(30) - fk = 9*2.5
fk = 21.645 N