CJ10 21 P036 Two insulated wires, each 2.30 m long, are taped together to form a
ID: 1779535 • Letter: C
Question
CJ10 21 P036 Two insulated wires, each 2.30 m long, are taped together to form a two-wire unit th wire carries a current of 7.00 A; the other carries a smalier wire unit is placed at an angle of 71.0 relative to a magnetic field whose magnitude is 0.360 T. The magnitude of the net e experienced by the two-wire unit is 3.13 N. What is the current 21.5 10 21 P.042 of circular turns and carry the same current. Each rotates in a magnetic field as in the figure below. Coil 1 has a radius of 4.4 cm and rotates in a 0.13-T field. Coil 2 rotates in a 0.42-T field. Each ccil experiences the same maximum torque. What is the radius (in cm) of coil 27 Shaft ] Type here to search 10/1420117Explanation / Answer
B = 0.360 * sin 71 = 0.340 T
F = B I L
Inet = F / B L = 3.13 / (0.340 * 2.3) = 4.00 A
I2 = I1 - Inet = 7 - 4.00
= 3.00 A