Course Home Secure : https/ yct/litemView?assignmentProblemiD 83309623 13 Proble
ID: 1780880 • Letter: C
Question
Course Home Secure : https/ yct/litemView?assignmentProblemiD 83309623 13 Problem 10 57 previous | 9 of9 neturn to assigns Problem 10.57 Part A A 24 kg block rests on a 30 slope and is aftached by a string of negligible mass to a solid drum of mass 0 90 kg and radius 60 cm, as shown in the ue (Egure.1 When released, the block accelerales down the slope at 12 m/s What is te coefficient of friction between block and slope? Expeess your answer using two significant Sigures My Answers Give p 8 WE UIExplanation / Answer
m = 0.90 kg
M = 2.4 kg
R = 0.06 m
a = 1.2 m/s2
tension in string, T = Ia/R2 = (0.5mR2)a/R2 = 0.5ma = 0.5 x 0.9 x 1.2 = 0.54 N
now,
Mgsin30 - uMgcos30 - T = Ma
=> u = (- Ma - T + Mgsin30)/Mgcos30 = tan30 - a/gcos30 - T/Mgcos30
= tan30 - 1.2/9.8cos30 - 0.54/(2.4 x 9.8cos30)
= 0.409447