Question
Shoter nigher 4. Con create a fundamental frequency,fo A. A hole is drilled into the pipe a distance of 40.0cm from each en frequency of the modified pipe? Answer in terms of fo sider a pipe of length 80.0cm open at both ends. When you blow into the pipe you can B. The modified pipe will also be able to play overtones of the frequency found in part A. In terms of the fundamental frequency, o of the pipe without the hole, what harmonics of the fundamental frequency fo, will the modified pipe be able to play? a. all integer multiples of fo b. only odd integer multiples of fo c) only even integer multiples of/
Explanation / Answer
4A] fundamental wavelength = 2L
before drilling hole, fundamental frequency f0= v/2L = v/(2*0.80) = v/1.6
new fundamental frequency = v/(2*0.40) = v/0.8 = 2v/1.6 = 2f0
hence lowest possible frequency = 2f0 answer
b] frequency when closed at both ends before drilling hole = nv/2L = n*f0
after drilling hole, frequencies = n v / (2*L/2) = 2n f0
option c is correct.