A metal can containing condensed mushroom soup has mass 230 g, height 11.2 cm an
ID: 1781164 • Letter: A
Question
A metal can containing condensed mushroom soup has mass 230 g, height 11.2 cm and diameter 6.38 cm It is placed at rest on its side at the top of a 3.00-m-long indline that is at 34.0 to the horizontal and is then released to roll straight dawn. it reaches the bottorm of the indline after 1.50s (a) Assuming mechanical energy conservation, calculate the moment of inertia of the can Your response dffers signficantly from the comect answer. Rework your solution for the beginning and check each step care ully mf (b) Which pieces of data, any, are unnecessary for cakulating the solution? (Select all that apply) the mass of the can the height of the can the angle of the incline the time the can takes to reach the bettom none of these (c) Why can't the moment of anerta be calculated from 1- for the cylindrical can? This ansever has nat been graded yetExplanation / Answer
(A) Applying d = v0 t + a t^2 /2
3 = 0 + a(1.50^2)/2
a = 2.67 m/s^2
v = v0 + a t = 4 m/s
Applying energy conservation,
m g h + 0 = 0 + (m v^2 /2 + I w^2 / 2)
m g L sin34 = m v^2 / 2 + I (v / r)^2 / 2
2 x 0.230 x 9.81 x 3 x sin34 = 0.230 x 4^2 + (I)(4/0.0319)^2
3.89 = 15723 I
I = 2.47 x 10^-4 kg m^2
(b) Height of can
(C) because mass is not uniformly distrivuited throughout the volume .
hence we can not use the formula that is for uniform solid cylinder.