Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up sl
ID: 1781299 • Letter: F
Question
Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 1.5 m diameter and a mass of 240 kg . Its maximum angular velocity is 1600 rpm .
Part A
A motor spins up the flywheel with a constant torque of 60 Nm . How long does it take the flywheel to reach top speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 25 attempts remaining
Part B
How much energy is stored in the flywheel?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 27 attempts remaining
Part C
The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which it will deliver energy. Half the energy stored in the flywheel is delivered in 2.3 s . What is the average power delivered to the machine?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
How much torque does the flywheel exert on the machine?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
t = Item 17 Part A Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 1.5 m diameter and a mass of 240 kg. Its maximum angular velocity is 1600 rpm A motor spins up the flywheel with a constant torque of 60 N m. How long does it take the flywheel to reach top speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units t=1 Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect, Iry Again, 25 attempts remaining Part B How much energy is stored in the flywheel? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units E= Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect, Iry Again, 27 attempts remaining Part C The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which it will deliver energy. Half the energy stored in the flywheel is delivered in 2.3 s . What is the average power delivered to the machine? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units P= Value UnitsExplanation / Answer
Torque is T = I*alpha
I is the moment of inertia = (1/2)*M*R^2 = 0.5*240*(1.5/2)^2 = 67.5 kg-m^2
alpha is the anguar accelaration = (w/t)
w = 1600 rpm = 1600*(2*3.142/60) = 167.57 rad/s
then
T = I*alpha
60 = 67.5*(167.57/t)
t = 188.5 sec
B) KE = 0.5*I*w^2 = 0.5*67.5*167.57^2 = 9.48*10^5 J
C) P = (0.5*KE)/t = (0.5*9.48*10^5)/2.3 = 2.06*10^5 W
D) P = T*w
P = 0.5*(0.5*I*w^2)/t
2.06*10^5 = (0.5*0.5*67.5*w^2)/2.3
w = 167.56 rad/s
then
P = T*w
2.06*10^5 = T*167.56
T = 1230 N-m