A) What is the net force on the electron? B) What is the acceleration of the ele
ID: 1781592 • Letter: A
Question
A) What is the net force on the electron? B) What is the acceleration of the electron, whose mass is 9.11x10^(-31) kg? C) Assuming the electron starts from rest, what is its speed after being subject to these forces for 0.1 seconds? 6. forces are applied to an electron as shown in the figure. a) What is the net force on the electron? 3 b) What is the acceleration of the electron, whose mass is 9.11x 10 kg? e) Assuming the electron starts from rest, what is its speed after being subject to these forces for 0.1 seconds? 2 0 135Explanation / Answer
Net force = ( 3x 10^-18 + 4x 10^-18 cos 135) i + ( -1x 10^-18 + 4 x 10^-18 sin 135) j
F = (0.171x 10^-18 ) i + ( 1.828 x 10^-18 ) j
F net =1.836 x 10^-18 N
b) a= F/ m = ( 1.836 x 10^-18) / (9.11 x 10^-31) = 0.201 x 10^ 13 m/s^2
c) F= m ( v-u) /t
v = Ft/m = ( 1,836 x 10^-18 x 0.1 ) / ( 9.11 x 10^-31)= 2.01 x 10^ 11 m/s apprx