Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I. In the diagram below, a 10.0 resistor is connected in series with a 0.200 F i

ID: 1781935 • Letter: I

Question

I. In the diagram below, a 10.0 resistor is connected in series with a 0.200 F ideal capacitor, which is initially uncharged, and a 20.0 volt battery. After the switch is closed, how long does it take for the current to drop to 0.500 amps? (4 points) 2. A doubly charged ion (+2e) of unknown mass is known to have a kinetic energy of 1.33 × 10-16 J. when it enters a uniform magnetic field of 0.750 T, which is perpendicular to its velocity, it is observed to move on a circle with a radius of 5.54 mm a) What is the velocity of the ion? (3 points) b) What is the mass of the ion? (3 points)

Explanation / Answer

1.

time constant

T=RC=10*0.2=2 s

Maximum current

Io=20/10 =2A

given I=0.5 A

In a RC circuit current as a function of time is given by

I=I0e-t/T

0.5=2e-t/2

Ln(0.25)=-t/2

t=2.77 s