Map t University Physios presented by Sapling Leaming A wire of length 0.55 m is
ID: 1783268 • Letter: M
Question
Map t University Physios presented by Sapling Leaming A wire of length 0.55 m is conducting a current of I 7.9 A in the +x direction through a B 5.0-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -x direction What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? Number none of the The magnetic field changes, so that now the force on the wire is F= 2.0 N in the ty direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field now? (Assume that the magnetic field B is perpendicular to I.) Number + XExplanation / Answer
a) magnetic force is iBl sin(theta)
theta is the angle between i and B
here theta is 180 degrees and sin(180) is zero
hence magnetic force is zero
b) From flemings left hand rule, B should be in negative z directiion
F=iBl (sin(theta) is 1 since current and B are perpendicular)
2=0.55*B*7.9
B=0.460 T