Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter o9, Problem 22 A man holds a 160-N ball in his hand, with the forearm ho

ID: 1783323 • Letter: C

Question

Chapter o9, Problem 22 A man holds a 160-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force M,which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 23.6 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of M and the (b) magnitude and (c) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint. Upper arm bone Flexor muscle Elbow joint 0.0890 m | - 0.0510 m -0.330 m (a) Number (b) Number (c) Number Units Units Units

Explanation / Answer

(A)balancing moment about the elbow joint,
  

(0.0510 x M) - ((0.0510 + 0.0890)(23.6)) - (0.330 x 160) = 0

M = 1100 N ......Ans


(b) balancing forces in vertical direction,

F + M -23.6 - 160 = 0

F = - 916.4

magnitude = 916.4 N


(c) direction angle = 270 deg