Problem 5.10 Part A A bucket of mass 1.50 kg is whirled in a vertical circle of
ID: 1783389 • Letter: P
Question
Problem 5.10 Part A A bucket of mass 1.50 kg is whirled in a vertical circle of radius 1.45 m. At the lowest point of its motion the tension in the rope supporting the bucket is 19.0 N Find the speed of the bucket. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. HA Value Units Submit My Answers Give Up Part B How fast must the bucket move at the top of the circle so that the rope does not go slack? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units Unin= 1 Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
A)
Writing equation of motion at the bottom of the circle
T - mg = m*v^2/R
T = (m*g)+(m*v^2/R)
19 = (1.5*9.8)+(1.5*v^2/1.45)
v = 2.03 m/sec
B) here the condition is T = 0
T = m*g-(m*v^2/R) = 0
v = sqrt(R*g) = 3.77 m/sec