I\'ve already finished parts A-E. I need assistance with the last two parts if y
ID: 1785736 • Letter: I
Question
I've already finished parts A-E. I need assistance with the last two parts if you could show work on how you got the answers that would be great.
2. Suppose the block has a mass of 3.5 kg and is pushed along the horizontal floor by a force F of magnitude 15 N at an angle =40° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the block and the floor is 0.25. Let the positive direction of the x-axis be to the right. Calculate a) the frictional force on the block from the floor, COMPLETED b) the block's acceleration, and COMPLETED c) The work done on the block over 0.5 m of sliding? Suppose the block starts sliding from rest. d) What is the block's velocity after sliding 0.5 m? COMPLETED e) What is the block's velocity after sliding an additional 0.5 m (1.0 m total)? COMPLETEID f) What is the instantaneous power on the block as a function of time? INCOMPLETE g) Verify that integrating the instantaneous power from t-0 s to the time it takes to slide 0.5 m gives the same answer as part c. INCOMPLETE Answers: a) -11.ON b) 0.140m/s2 c) 0.245J d)0.374 m/s e) 0.529 mls f0.0686 t WExplanation / Answer
(F) Fx = F cos40 = 11.49 N
N = m g + F sin40 = 43.98 N
f = u N = 11 N
a = (11.49 - 11) / 3.5 = 0.14166
v = a t = 0.14166 t
Fnet = Fx - f = 0.49 N
P = Fnet v = 0.069 t ........Ans
(g) 0.5 = 0 + 0.140 t^2 /2
t = 2.67 sec
W = integral of 0.069t dt = 0.069 t^2 /2
putting t = 2.67 s
W = 0.245 J same as obtained in (C)