Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of

ID: 1785929 • Letter: A

Question

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of mb = 6.7 kg and the sign has a mass of ms = 17.5 kg. The length of the beam is L = 2.86 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is = 34.9°.

1)

What is the tension in the wire?
N

You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.

Your submissions:

0

Computed value:

0

Submitted:

Saturday, October 21 at 3:37 PM

Feedback:

2)

What is the net force the hinge exerts on the beam?
N

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

Your submissions:

3)

The maximum tension the wire can have without breaking is T = 818 N.

What is the maximum mass sign that can be hung from the beam?

kg

Explanation / Answer

mb = 6.7kg

ms = 17,5 kg

net torque about hinge is equal to zero

ms*g*L*costheta + mb*g*L/2*costheta - T*(2/3)*L*sintheta = 0




ms*g*costheta + mb*g*1/2*costheta - T*(2/3)*sintheta = 0




(17.5*9.8*cos34.9)+(6.7*9.8*1/2*cos34.9) - (T*2/3*sin34.9) = 0




T = 439.35 N

b)

T + Fx = 0


Fx = -T


Fy - (mb+ms)*g = 0


Fy = (mb+ms)*g = (6.7+17.5)9.8= 237.16N

F = sqrt(Fx^2+Fy^2)= squt((435.35)^2+ (237.16)^2) = 495.75 N

C) (ms*9.8*cos34.9)+(6.7*9.8*1/2*cos34.9) - (818*2/3*sin34.9) = 0



ms = 35.5 kg