Question
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.° below the horizontal Need Help? Pasd H Notes Ask Your Teaci ·0/1 points Pemus Answers SerCP10 3 P 032 WI 20.0 A fireman d= 46.0 m away from a burning building directs a stream of water from a ground-level fire hose at an angle of 40.0 m/s, at what height will the above the horizontal as shown in the figure. If the speed of the stream as it leaves the hose is v stream of water strike the building? 19.19 differs from the correct answer by more than 100%. m Need Help? Resd NWaich N Submit Answer Save Progress Practice Another Version 33 points Previous Answers SerCP10 3 P033
Explanation / Answer
7) time of flight t = d/ v cos theta
= 46/(40 cos 20 degree) = 1.2238 s
Height h = v sin theta *t - 0.5 gt^2
= 40* sin 20 degree *1.2238 - 4.9*1.2238^2
= 9.4 m answer
4b) Distance = pi r = 3.27*pi = 10.273m
2b) north distance = 340 sin 33.5 degree = 187.66m
Angle = arcsin (187.66/518.66)
= 21.21 degree N of W
C) The answer is approximately correct because Earth is not flat which we assumed here.