A woman is 1.7 m tall and has a mass of 70 kg. She moves past an observer with t
ID: 1787666 • Letter: A
Question
A woman is 1.7 m tall and has a mass of 70 kg. She moves past an observer with the direction of the motion parallel to her height. The observer measures her relativistic momentum to have a magnitude of 1.9 × 1010 kg·m/s. What does the observer measure for her height? A woman is 1.7 m tall and has a mass of 70 kg. She moves past an observer with the direction of the motion parallel to her height. The observer measures her relativistic momentum to have a magnitude of 1.9 × 1010 kg·m/s. What does the observer measure for her height?Explanation / Answer
m v = relativistic momentum = 1.9 x 1010 kgm/s
70 v = 1.9 x 1010
v = 2.71 x 108 m/s
L = actual height = 1.7 m
L' = length observed
using the equation
L' = L sqrt(1 - (v/c)2)
L' = (1.7) sqrt(1 - ((2.71 x 108)/(3 x 108))2)
L' = 0.73 m