Clark Kent and Bruce Wayne are having a snowball fight. During this snowball fig
ID: 1787742 • Letter: C
Question
Clark Kent and Bruce Wayne are having a snowball fight. During this snowball fight, two balls with masses of 0.400 kg and 0.600 kg, respectively, are thrown in such a manner that they meet head-on and combine to form a single mass. The magnitude of the initial velocity of each is 15.0 m/s. Initially the 0.400 kg ball is moving to the right and the 0.600 kg ball is moving to the left. Assume all motion is horizontal. 1. a) What is the speed of the 1.00 kg mass immediately after the collision? b) Indicate the direction of the combined snowball (left, right, or some other direction). You are looking down at a horizontal merry-go-round with a radius of 10.0 meters, rotating about point P as shown below. Two people apply forces on opposite sides of the merry-go-round, one of 20.0 Newtons and the other of 10.0 Newtons. The moment of inertia of the merry-go-round is 100 kg-m2. Ignore friction. N.B. The numbers here are chosen so that the answers can be obtained without a calculator! a) What is the net torque acting on the merry-go-round (include the direction)? b) What is the angular acceleration of the merry-go-round (include the direction), in c) If it starts at rest, what is the angular velocity after 2.00 seconds (include the direction) in 2. d) e) f) g) rad/sec? What is the angular displacement after 2.00 seconds (include the direction) in radians? What is its rotational kinetic energy in joules at this time (2.00 s)? What is the work done by the net torque? If the answers to parts e and f are the same, explain. If they are different, explain the difference. 20 Newtons 10 NewtonsExplanation / Answer
Net torque = (20-10)×10 = 100 N.m
Angular acc. = Torque/moment of inertia
Angular acceleration = 100/100 = 1rad/sec^2
W = 0+1.2 = 2 rad. Per second...angular speed anticlockwise
Angular displacement = 0+(1/2)(1)(2×2) = 2 radiant
Rotational k.e. = 0.5×100×4 = 200 joule
Work done = net forcex displacement = net rotational kinetic energy = hence answer to e and f are same .
Work done is used to rotate the merry go round.
Please rate
As per chegg policies i can solve only one question