Problem 11.12 - Enhanced - with Feedback Part A Assuming a typical efficiency fo
ID: 1788033 • Letter: P
Question
Problem 11.12 - Enhanced - with Feedback
Part A
Assuming a typical efficiency for energy use by the body, if a 75 kg person were to use the energy in this candy bar to climb stairs, how high could she go?
Express your answer using two significant figures.
Problem 11.12 - Enhanced - with Feedback
The label on a candy bar says 400 Calories.You may want to review ( pages 323 - 327) .
Part A
Assuming a typical efficiency for energy use by the body, if a 75 kg person were to use the energy in this candy bar to climb stairs, how high could she go?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Assuming the efficiency of 25%
For 400 calorie intake, we can use 100 calorie= 420 J
mgh =420 J
h =420/(75*9.8) =0.57 m (ans)