Please Help! Super Confused!! Question: Two blocks, with masses m1=2.5 kg and m2
ID: 1788302 • Letter: P
Question
Please Help! Super Confused!!Question: Two blocks, with masses m1=2.5 kg and m2= 14 kg, approach each other along a horizontal, frictionless track. The initial velocities of the blocks are v1= 12.0 m/s to the right and v2= 3.4 m/s to the left. The two blocks then collide and stick together. Which of the graphs could represent the force of block 1 on block 2 during the collision?
Answers:
A B C D
Please show steps! Thank you!
:)
Questions 277 23. ) Two blocks, with masses m1=2.5 kg and m2=14 kg, approach each other along a horizontal, frictionless track. The initial velocities of the blocks are vi = 12.0 m/s to the right and ½ = 3.4 m/s to the left. The two blocks then collide and stick together. Which of the graphs could represent the force of block 1 on block 2 during the collision'? F(N) A 30,000 20,000 10,000 F (N) B 30 20 10 t (ms) 0 10 20 30 40 50 0 10 20 30 40 50 F(N) D F(N) C 300 200 100 3000 2000 1000 0 0 10 20 30 40 50 0 10 20 30 40 50
Explanation / Answer
p1 = 30 kg m/s, p2 = 47.6 kg m/s in the opposite direction.
The stuck-together mass should go leftward at about 1.06 m/s.
The change in momentum of block 2 is about 32.66 kg m/s.
The change in momentum is the integral of F dt,
which should be the area under the curve in the graph.
I like answer (b), because the area (in Newton-seconds)
looks about right.