About once every 30 minutes, a geyser known as Old Faceful projects water 14.0 m
ID: 1788709 • Letter: A
Question
About once every 30 minutes, a geyser known as Old Faceful projects water 14.0 m straight up into the air. Use g = 9.80 m/s2, and take atmospheric pressure to be 101.3 kPa. The density of water is 1000 kg/m3.
(a) What is the speed of the water when it emerges from the ground? m/s
(b) Assuming the water travels to the surface through a narrow crack that extends 7.00 m below the surface, and that the water comes from a chamber with a large cross-sectional area, what is the pressure in the chamber? kPa
Explanation / Answer
a)
h = height = 14 m
speed of water = v = sqrt(2gh) = sqrt(2 x 9.8 x 14) = 16.6 m/s
b)