a net force of 25. a net force of 25. a net force of 25. 8 L A 8 AT 0 8 Newton\'
ID: 1789256 • Letter: A
Question
a net force of 25. a net force of 25. a net force of 25. 8 L A 8 AT 0 8 Newton's Second Law on the Air Table PRE-LABORATORY ASSIGNME 1. A net force of 25.0 N acts on a 6.50-kg object. What is the acceleration of the objgect? Show your work. 2. In Figures 8-1 and 8-2, what are the two forces acting on mass mi that must be cont determining the acceleration of the mass? Why don't the other forces have to be considered 3. Suppose that a 0.450-kg puck (m) is attached to a 0.0400-kg mass (mo) as shown in Figure 8-1. A constant frictional force f= 0.100 N acts on the puck. Solve Equation 4 for the acceleration a. Show your work. 4. What is the weight (in N) of a mass of 0.050 kg? Show your worlkExplanation / Answer
1) F= ma
Therefore a=m/F = 6.50/25 = 0.26 m/s^2
4) weight is given by
W= mg = 0.050× 9.8 = 0.49 N