Two atoms collide while moving in a dilute gas. The larger atom has a mass M1-6
ID: 1789745 • Letter: T
Question
Two atoms collide while moving in a dilute gas. The larger atom has a mass M1-6 Daltons (Da) and an initial speed vii = 200 m/s, while the smaller has a mass M2 = 1 Da. During the collision both atoms bounce off each other as shown. Gravity can be ignored during the collision. 90° 60° A. If M1 bounces off with the same speed as it had initially, what is the direction of the change in the momentum of the smaller atom? Use the letters from the compass rose below the figure to specify directions.-SelectExplanation / Answer
A.)
as the atom M1 bounces off , the path in Y-direction gets reversed and the X-direction momentum remains same . hence the net change in momentum is towards positive Y-axis only. hence the correct choice is
A
B)
the change in momentum of M2 has the same magnitude as the change in momentum of M1
This is due to conservation of momentum
C)
magnitude of change in momentum of M2 = magnitude of change in momentum of M1 = 2 M1 vSin45
= 2 (6) (200)Sin45 = 1697.1