Problem 11.08 Part A A vertical spring with spring stiffness constant 305 N/m os
ID: 1789964 • Letter: P
Question
Problem 11.08 Part A A vertical spring with spring stiffness constant 305 N/m oscillates with an amplitude of 28.0 cm when 0.235 kg hangs from it. The mass passes through the equilibrum point ( 0) with positive velocity at t 0, Positive direction of y-axis is downward. What equation describes this motion as a function of time? Express your answer in terms of t, where t is expressed in seconds y(t) im Submit My Answers Give Up Part B At what time will the spring stretch to its maximum length at first time? Express your answer with the appropriate units. tValue Units Submit My Answers Give Up Part C At what time will the spring shrink to its minimum length at first time? Express your answer with the appropriate units. tValue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
(A) y = 0.28 sin(wt)
w = sqrt(k/m) = sqrt(305 / 0.235) = 36 rad/s
y = 0.28 sin( 36 t)
(B) after T/4 sec.
T =2pi /w = 0.174 sec
t = T/4 =0.044 sec
(c) for t = 3 T/4
t = 0.131 sec