Problem 16.05- Enhanced - with Solution Part A A certain nuclear power plant has
ID: 1790582 • Letter: P
Question
Problem 16.05- Enhanced - with Solution Part A A certain nuclear power plant has a thermal efficiency e = 0.25 What would be the reduction in the rate of discarded heat if the plant's efficiency were increased to e = 0.32 Express your answer in megawatts to three significant figures. Its rate of heat input from the nuclear reactor is 1440 MW You may want to review ( Dages499-502) For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Fuel consumption in a truck. MW Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
At first e = 0.25 , so 25% of input heat is used up and 75% heat is expelled, and the second time e = 0.3 , so 30% of heat is used up and 70% heat is expelled. So the reduction in discarded heat is 5% of input heat.
So dQ = (1440*0.05) = 72.0 MW (three significant figures)