Consider the circuit as shown in the figure above. R1=12.0 ohm, R2=13.0 ohm, R3=
ID: 1790678 • Letter: C
Question
Consider the circuit as shown in the figure above. R1=12.0 ohm, R2=13.0 ohm, R3=5.00 ohm, R4=5.00 ohm, R5=18.0 ohm and V= 25.0 V. A) Calculate the magnitude of the current in the R5=18.0 ohm resistor. B) Calculate the magnitude of the potential difference between points a and b. E LON-CAPA Circurt 4 A https://spock.physast.uga.edu/res/brookscole/serway Thomas N. Graser (student -section : 25770) PI Main Menu |Contents Grades Syllabus Course Contents » » Problem Set #8 4 Consider the circuit, as shown in the figure above. R1 = 12.0 ohm, R2 13.0 ohm, R3 = 5.00 ohm, R4 = 5.0 Submit Answer Tries 0/8 Calculate the magnitude of the potential difference between Submit Answer Tries 0/8Explanation / Answer
here,
R2 , R4 and (R3 + R5 ) are in parallel,let their equivalent resistance be R6
1/R6 =1/R2 + 1/R4+ 1/(R3 + R5)
1/R6 = 1/13 + 1/5 + 1/(5 + 18)
solving for R6
R6 = 3.12 ohm
the current through the battery , I = V /( R6 + R1)
I = 25 /( 3.12 + 12) A
I = 1.65 A
the potential across a and b , V1 = V - I * R1
V1 = 25 - 12 * 1.65 V
V1 = 5.16 V
a)
the current through R5 , I5 = V1 /(R3 + R5)
I5 = 5.16 /( 5 + 18) = 0.22 A
b)
the potential across a and b , V1 = V - I * R1
V1 = 25 - 12 * 1.65 V
V1 = 5.16 V