I\'m trying to solve 7 and 9. Thank you for any help you can give A horizontal f
ID: 1791887 • Letter: I
Question
I'm trying to solve 7 and 9. Thank you for any help you can give
A horizontal force of magnitude F (unknown) is applied to push a block of mass m-14 kg up a frictionless incline of slope 30°. The block starts from rest and travels a distance of d-15 m along the slope and acquires a kinetic energy of 294 Joules. 7) How much work is done on the block by the gravitational force during the displacement? b. 0J c. -1030 J d.-680 J e. -2680 J 8) What is the work done by the normal force of the slope on the block during this displacement? a. 680 J b. -135 J 9) What is the speed of the block at the end of this displacement? a. 12 m/s b. 3.2 m/s c. 6.5 m/s d. 8.6 m/s e. 4.6 m/sExplanation / Answer
7)
Wg = Fg*h = mg*= mgdsin = (14*-9.8)*15sin30 = -1030 J
8)
Wn = Fn*d = Fn*d*cos = Fn*d*cos90 =0 J
9)
KE=1/2mv^2
v=sqrt(2KE/m)
v=sqrt(2*294/14)
v= 6.5 m/s