Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object, which is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is a

ID: 1792430 • Letter: A

Question

An object, which is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is acted upon by four constant forces. F is 14.6 N acting due East, F2 is 37.0 N acting due North, F3 is 52.1 N acting due West, and F4 is 14.1 N acting due South. How much total work is done on the object in 4.44 seconds, if it has a mass of 22.0 kg? Number Units Which type of energy is changing for the object while the above work is being done? O elastic potential energy O internal energy O kinetic energy O gravitational potential energy How fast does the object end up moving at the end of the 4.44 seconds? Number Units

Explanation / Answer

f1 = 14.6 i

f2 = 37 j

f3 = -52.1 i

f4 = -14.1 j

f tot x = -37.5 i

fy = 22.9 j

magnitude = sqrt(fx^2+fy^2) = 43.9 N

a = f/m = 43.9/22 = 1.99 m/s^2

s = 1/2at^2 = 19.7 m

w = f.s = 43.9*19.7 = 863.5 J

kinetic energy

s = 19.7 m