Problem 12.71 A 70.0-kg painter is on a uniform 21-kg scaffold supported from ab
ID: 1793205 • Letter: P
Question
Problem 12.71
A 70.0-kg painter is on a uniform 21-kg scaffold supported from above by ropes. There is a 3.3-kg pail of paint to one side, as shown (Figure 1) .
Part A
Can the painter walk safely to both ends of the scaffold?
Correct
Part B
How close to the right end can he approach safely?
Express your answer using two significant figures.
Part C
How close to the left end can he approach safely?
Express your answer using two significant figures.
Problem 12.71
A 70.0-kg painter is on a uniform 21-kg scaffold supported from above by ropes. There is a 3.3-kg pail of paint to one side, as shown (Figure 1) .
Part A
Can the painter walk safely to both ends of the scaffold?
Yes NoCorrect
Part B
How close to the right end can he approach safely?
Express your answer using two significant figures.
dright = cmPart C
How close to the left end can he approach safely?
Express your answer using two significant figures.
dleft = cm 1.0 m 4.0 m 1.0 m 1.0 mExplanation / Answer
Let us assume that the painter can go till X distance right from the right rope.
so the moment about right rope should be zero
so moment due to the painter = moment due to paint + moment due to weight of scaffolding
so, 70 x X = 3.3 x 3 + 21 x 2 ( g is not added as it will be eliminated)
so, X = 0.741 m
so the painter can approach 0.741m to the right of right rope safely.
Let us assume that the painter can go till Y distance left from the left rope.
so the moment about left rope should be zero
so moment due to the painter = moment due to paint + moment due to weight of scaffolding
so, 70 x Y = 3.3 x 1 + 21 x 2 ( g is not added as it will be eliminated)
so, X = 0.647 m
so the painter can approach 0.647m to the left of left rope safely.
so the answers are as below:
a. No
b. 1-0.741 =0.26 m or 26 cm
c. 1-0.647 = 0.353 or 35 cm
all the best in the course work