A 6.47-mm-high firefly sits on the axis of, and 11.7 cm in front of, the thin le
ID: 1793443 • Letter: A
Question
A 6.47-mm-high firefly sits on the axis of, and 11.7 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 6.27 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 24.1 cm. The two lenses share a common axis and are 58.5 cm apart Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual? O Virtual Real How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)? Number cm What is the height of this image (as a positive number)? Number Is this image upright or inverted with respect to the firefly? O Upright O InvertedExplanation / Answer
for lens A
object distance S1 = 11.7 cm
focal length f1 = 6.37 cm
image distance s1' = ?
1/s1 + 1/s1' = 1/f1
1/11.7 + 1/s1' = 1/6.37
s1' = 14 cm
magnification of lensA mA = -s1'/s1
mA = -14/11.7 = -1.19
for lens B
object distance s2 = 58.5 - 14 = 44.5 cm
focal length f2 = 24.1 cm
image distance s2' = ?
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
1/44.5 + 1/s2' = 1/24.1
s2' = 52.6 cm
magnification of lens B mB = -s2'/s2 = -52.6/44.5 = -1.18
s2' is positive
IMage is Real
---------------------------
image distance s2' = 52.6 cm
=========================
hi/ho = mA*mB
hi/6.47 = 1.19*1.18
hi = 9.08 mm
==========================
Upright