Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This answer has not boon graded yot Need Melp? 0/4 A 0.35-kg object connected to

ID: 1793841 • Letter: T

Question

This answer has not boon graded yot Need Melp? 0/4 A 0.35-kg object connected to a light spring with a force constant of 22.6 N/m osillates on a frictionless horizontal I surface. The spring is compressed 4.0 cm and released from rest The (a) Determine the maximum speed of the object. 0.3221 × Your response is off by a multiple of ten. cm/s (b) Determine the speed of the object when the spring is compressed 1.5 cm Your response is off by a multiple of ten. cm/s (e) Determine the speed of the object when the spring is stretched 1.5 cm 3.46 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm/s (d) For what value of x does the speed equal one-half the maximum speed? . O 33 points | Previous Answers SerCP8 13.P022 My Notes Ask Yo An object moves uniformly around a circular path of radius 19.5 cm, making one complete revolution every 1.95 s. (a) What is the translational speed of the object? 0.628 m/s (b) What is the frequency of motion in hertz? 0.512 Hz 7 2 3 5 8 9

Explanation / Answer

(A) ME = k A^2 /2 = m v_max^2 /2

22.6(0.04^2) = 0.35 (v_max^2)

v_max =0.32 m/s

(B) ME = k x^2 /2 + m v^2 /2 at any time

  
22.6(0.04^2) = 22.6(0.015^2) + 0.35 v^2

v = 0.30 m/s

(C) it will be same. v= 0.30 m/s


(D) 22.6(0.04^2) = 22.6 x^2 + 0.35(0.32/2)^2

x = 0.035 m = 3.5 cm