Assignment 13 Begin Date: 11/17/2017 8:00:00 PM -- Due Date: 12/1/2017 11:59:00
ID: 1794227 • Letter: A
Question
Assignment 13 Begin Date: 11/17/2017 8:00:00 PM -- Due Date: 12/1/2017 11:59:00 PM End Date: 12/3/2017 11:59:00 PM (10%) Problem 3: A vertical spring has a length of 0.225 m when a 0.175 kg mass hangs from it, and a length of 0.775 m when a 2.075 kg mass hangs from it. 50% Part (a) What is the force constant of the spring, in newtons per meter? 50% Part (b) What is the unloaded length of the spring, in centimeters? Grade Summary Deductions Potential L0 = 27.6 8% 92% 78 9 HOME tan() | acosO Submissions Attempts remaining: 8 cosO asin() atan)acotan)O sinhO coshO tanh) cotanh0 sinO cotanO) % per attempt) detailed view 4% 4% 0 END Degrees Radians V) BACKSPACEL CLEAR Submit Hint I give up! Hints: 3% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 4% deduction per feedback.Explanation / Answer
here,
let the force constant be K and the length of the spring be l
for l1 = 0.225 and m1 = 0.175 kg
force = K * (l1- l)
0.175 * 9.81 = K * ( 0.225 - l) ....(1)
and
for l2 = 0.775 and m1 = 2.075 kg
force = K * (l2- l)
2.075 * 9.81 = K * ( 0.775 - l) ....(2)
from (1) and (2)
K = 33.9 N/m
l = 0.17 m
the spring constant is 33.9 N/m
b)
the unstreched length of the spring is 0.17 m