Part A When a 0.650-kg mass oscillates on an ideal spring, the frequency is 1.55
ID: 1794828 • Letter: P
Question
Part A When a 0.650-kg mass oscillates on an ideal spring, the frequency is 1.55 Hz What will the frequency be if 0.250 kg are added to the original mass? Try to solve this problem without finding the force constant of the spring Express your answer with the appropriate units. f-Value Units Submit My Answers Give Up Part B What will the frequency be if 0.250 kg are subtracted from the original mass? Try to solve this problem without finding the force constant of the spring Express your answer with the appropriate units. 0 f-Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
let,
mass m1=0.65kg
mass m2=0.25kg
frequency, f=1.55 Hz
A)
frequency f=1/2pi*Sqrt(K/m)
f is proportional to 1/sqrt(m)
f=constant/sqrt(m)
if m1=0.65 kg , f=1.55Hz
1.55=constant/sqrt(0.65)
1.55=c/sqrt(0.65)
==> constant,n=1.25 N/m
now,
f'=constant/sqrt(m1+m2)
f'=1.25/sqrt(0.65+0.25)
f'=1.32 Hz
b)
f'=constant/sqrt(m1-m2)
f'=1.25/sqrt(0.65-0.25)
f'=1.97 Hz
c)
frequency, f=1/2pi*sqrt(a/x)
here,
a --> acceleration
x --> displacment