Angular Momentum Suppose you measure a metal ring to have mass 248.5 g, inner di
ID: 1795522 • Letter: A
Question
Angular Momentum
Suppose you measure a metal ring to have mass 248.5 g, inner diameter 4.44 cm and outer diameter 7.23 cm. Calculate the moment of inertia of the ring to three significant figures in units of kg·m².
Suppose in procedure 2, trial 3, the block has dimensionsI> w> h where>W>h. You are to drop the block on each of its faces. Order the moment of inertia for each orientation it's dropped on from smallest to largest. Each choice indicate the face that is dropped on the platform I. Ixw 2. 3. /x hExplanation / Answer
Ans:-
Given data M= 248.5g= 0.2485kg, R=4.44cm= 0.0444m
moment of inertia MI= MR^2
MI = 0.2485*(0.0444)^2
MI= 4.8988*10^-4kgm^2