AT&T; 11:11 PM session. masteringphysics.com C Problem 12.30 MasteringPhysics 20
ID: 1795603 • Letter: A
Question
AT&T; 11:11 PM session. masteringphysics.com C Problem 12.30 MasteringPhysics 20 of 29 Problem 12.30 Two small speakers A and B are driven in step at 725 Hz by the same audio oscillator. These speakers both start out 4.50 m from the listener, but speaker A is slowly moved away. (See the figure Q Tap image to zoom . The speed of sound in air is 344 m/s Part A At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the location of the listener? Express your answer in meters to three significant figures. Submit Give UpExplanation / Answer
If path difference is multiple of wavelength/2 ,it will be constructive interference .
Wavelength=x=344/725=0.474
First destructive intereference=4.5+d-4.5=0.474/2
d=0.237 m
Part B
Next time
d=1.5*x=0.712m
First interference
d=0.474m