Consider an oil pipeline with info as follows: 28,000 m3/day 1 meter Flowrate: D
ID: 1795833 • Letter: C
Question
Consider an oil pipeline with info as follows: 28,000 m3/day 1 meter Flowrate: Diameter Dynamic Viscosity:5 Ns/m2 Density: Pump station interval: 80 km 970 kg/m Given this basic information, estimate the amount of power input that must be provided to the fluid by each pump station in order to maintain the flow. Keep in mind that the pump station essentially increases the pressure so the flow can be maintained along the adjust stretch of pipeline (i.e. over 80 km). This pressure increase overcomes the shear stress (and friction loss) along the length of the pipe. This requires a basic analysis using the energy equationExplanation / Answer
Delta P/length=
8*dynamicviscoscity*flow /3.14*r*r*r*r
=80*1000*8*5*(28000/24*60*60) /3.14*0.5*.05*0.5*0.5
=5284265 Pa
Power required=pressure drop*volumetric flow rate
=5284265*28000/(24*60*60)
=1712493 watt=1.71 mega watt