MasteringPhysics Practice questions all chapters chl to 11-Google Chrome Secure
ID: 1796006 • Letter: M
Question
MasteringPhysics Practice questions all chapters chl to 11-Google Chrome Secure Practice questions all chanters chi t https://session.masteringphysics.com/myct itemView?offsetsnext&assignmentProbl; Resource Multiple Choice Question 5.24 e previous 38 of S Multiple Choice Question 5.24 Part A A 101 N force is needed to slide a 50.0 kg box coefficient of kinetic friction between the box and the floor? across a flat surface at a constant velocity. What is 024 0.19 0.21 0.17 Submit My Answers Give Up Continue 5:58 PM 11/30/2017Explanation / Answer
Using force balance:
Velocity is constant, So
a = acceleration = 0
Fnet = F - Ff = 0
F = Ff
F = uk*m*g
uk = F/mg = 101/(50*9.81)
uk = 0.206
Correct option is C.