For the battery charger modeled by the circuit below, find the value of the adju
ID: 1799550 • Letter: F
Question
For the battery charger modeled by the circuit below, find the value of the adjustable resistor R so that (a) a charging current of 4 A flows ; (b) a power of 25 W is delivered to the battery ; (c) a voltage of 11 V is present at the terminals of the battery
Explanation / Answer
a) apply KVl in the loop : 13 = 0.02i + Ri + 0.035i+10.5 but i = 4 =>R = 0.57 b) power delivered to battery P = 25 25 = i^2 0.035 + 10.5i => i = 2.36 apply KVL 13 = 0.02i + Ri + 0.035i+10.5 i = 2.36 => R = 1.004 c) 11 = 0.035i + 10.5 => i = 14.28 apply KVl 13 = 0.02i + Ri + 0.035i+10.5 i= 14.28 =>R = 0.12 any doubt... just ask.