Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the amplifier shown in Fig. 7-1. The transistors have Kp=500muA/V2, VTH

ID: 1810618 • Letter: C

Question

Consider the amplifier shown in Fig. 7-1. The transistors have Kp=500muA/V2, VTHP=-0.5V, lambda P=0.01 and no body effect. What is this amplifier configuration? (1 marks) What is the Rin for this amplifier? (3 marks) For maximum power transfer, what should be Rin? To simplify the design, we would like to make Rin=l/gm,m1. Specify the condition on RB and RD such that the above Rin=l gm,M1 can be obtained. (4 marks) Based on result in (c), obtain the desired Id,m1- (4 marks) Specify R1, R2 and RB to obtain the desired Id.m1. (5 marks) Choose RD to obtain amplifier gain, i.e. v0/vs, of 2. (4 marks)

Explanation / Answer

will u rate me 5 stars if i post the detailed solution?