A temperature transducer has the relationship: R= 200 + 10T where R is the Ohms
ID: 1812416 • Letter: A
Question
A temperature transducer has the relationship:R= 200 + 10T where R is the Ohms and T is in C(Celcius). The problem specifications are : Range is 30 <= T <= 50 degrees C Resolution is 0.01 degrees C Frequencies of insterest are 0 to 100 Hz Transducer dissipation constant is 20 mW/C ADC range is 0 to +50V Sample rate is 1000 Hz a) How many ADC bits are required? b) What is the maximum allowable noise at the amplifier output? c) Design the analog amplifier/filter. A temperature transducer has the relationship:
R= 200 + 10T where R is the Ohms and T is in C(Celcius). The problem specifications are : Range is 30 <= T <= 50 degrees C Resolution is 0.01 degrees C Frequencies of insterest are 0 to 100 Hz Transducer dissipation constant is 20 mW/C ADC range is 0 to +50V Sample rate is 1000 Hz a) How many ADC bits are required? b) What is the maximum allowable noise at the amplifier output? c) Design the analog amplifier/filter. Resolution is 0.01 degrees C Frequencies of insterest are 0 to 100 Hz Transducer dissipation constant is 20 mW/C ADC range is 0 to +50V Sample rate is 1000 Hz a) How many ADC bits are required? b) What is the maximum allowable noise at the amplifier output? c) Design the analog amplifier/filter.
Explanation / Answer
Could you please provide the resolution of the ADC in terms of the voltage to compute the number of bits required