Consider the magnetic circuit shown in Figure 3. Image located at: http://s1057.
ID: 1814562 • Letter: C
Question
Consider the magnetic circuit shown in Figure 3.
Image located at: http://s1057.photobucket.com/user/DODGEVIPER2013/media/PhysicsforumsquestionforEM.png.html?filters[user]=125566942&filters[recent]=1&sort=1&o=0
Assuming that the core (
Consider the magnetic circuit shown in Figure 3. Assuming that the core ( mu r= 1000) has a uniform cross section of 4 cm^2, determine the flux density in the air gap. Ok that picture is Really small so here are the numbers L=42cm, Ig=0.1cm,N=500 turns,and I=0.2A.Explanation / Answer
Magnetic flux density is the flux per unit area. that's to say for every unit area, what is the strength of the magnetic field...
its unit is very simple. since the unit of magnetic flux is Wb, the unit of flux density is Wb/m2 or Tesla.
Flux Density=Magnetic flux/Unit Area
Reluctance = R = l/u*A = 0.1cm / (4*pi*10^-7 * 4) = ? (t/wb)
so
Flux = I * R = 0.2 * R = ?(wb)
B = Flux/Area = Flux / 4 = ? (wb/m^2)------------------answer
please do rate to my post!