A pump is used to remove water after a flood. To estimate thework done by this pump. model the process as frictionless andsteady flow. Assume the water enters the pump at 0.0689 MPa andleaves at 3.516 MPa with an average density of 995 kg/?.Estimate the work of the pump(KJ/kg)assuming no changes in kinetic or potential energy. A pump is used to remove water after a flood. To estimate thework done by this pump. model the process as frictionless andsteady flow. Assume the water enters the pump at 0.0689 MPa andleaves at 3.516 MPa with an average density of 995 kg/?.Estimate the work of the pump(KJ/kg)assuming no changes in kinetic or potential energy.
Explanation / Answer
Density = 995 Kg/m^3 Specific volume = 1/995 P1 = 0.0689*10^6 P2 = 3.516*10^6 Power work = vdp = v(P2-P1) W=1/995(3.516*10^6 -0.0689*10^6) W = 3464.422 J/Kg W = 3.464 KJ/Kg