Traveling with an initial speed of 70 km/h a car acceleratesat 6000 km/h2 along a striaght road. How long will ittake to reach a speed of 120 km/h? Also, through was distance doesthe car travel during this time? (use meters and seconds) I'm stuck on even where to begin. Is this acceleration as aknown function of time? Traveling with an initial speed of 70 km/h a car acceleratesat 6000 km/h2 along a striaght road. How long will ittake to reach a speed of 120 km/h? Also, through was distance doesthe car travel during this time? (use meters and seconds) I'm stuck on even where to begin. Is this acceleration as aknown function of time?
Explanation / Answer
Traveling with an initial speed of 70 km/h a car acceleratesat 6000 km/h2 along a striaghtroad the acceleration is constant so we have: V=a*t + V0 =>t=(120-70)/6000=8.3*10-3 s the distance traveled: d=V0*t +g*t2/2 => d=(1202-702)/(2*6000)=0.792 km the distance traveled: d=V0*t +g*t2/2 => d=(1202-702)/(2*6000)=0.792 km