Consider an individual whose height and weight are 1.7m and 75 kg, respectively.
ID: 1818880 • Letter: C
Question
Consider an individual whose height and weight are 1.7m and 75 kg, respectively. Whenriding in a vehicle, the individual faces forward and is restrained by a lap belt. What is the initial
angular acceleration of the upper body due to a sudden deceleration of 10*gravity ? Express
your answer in degrees per second.
Given: (note: HAT is used to mean “Head, arms and trunk”)
Mass of HAT: mHAT=50.8 kg
Height from the hips to the head: htorso= 0.578m
The center of mass of the HAT is above the hips: hcm=0.626 *htorso
The mass moment of inertia of the HAT, about its own center of mass is:
Icm_HAT=0.287 kg*m2
The mass moment of inertia of the HAT, about the hips, is:
IHip_HAT=0.287 kg*m2+ mHAT*(htorso)2
Explanation / Answer
torque about the lap belt ie hip
=F*d
where F is inertial force acting in centre of mass and di distance of centre of mass from hip
=75*10*g*.626*.578
=2713.71
=I*
2713.71=(.287+50.8*.578*.578)*
=157.2
angular acc=157.2
hope this will help u..