Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coal burned in power plants in the United States has a energy content of approxi

ID: 1828079 • Letter: C

Question

Coal burned in power plants in the United States has a energy content of approximately 24 kJ/g and an average carbon content of about 62 percent (by wt). For almost all new coal plants, Clean Air Act emission standards limit emissions of sulfur dioxide (SO2) to 260 grams per million kJ of heat input (fuel value). They also restrict particulate

emissions to 13 g/106 kJ.

Suppose the average plant burns fuel with 2% sulfur content (by wt) and 8% unburnable minerals called "ash." About 70% of the ash is released as "fly ash" and about 30% settles out of the firing chamber and is collected as "bottom ash." Assume that this is a typical coal plant with 3 units of heat energy required to deliver 1 unit of electrical

energy.

a) Calculate the emissions of sulfur dioxide, particulates (fly ash), and carbon dioxide per kilowatt-hour of electrical energy produced. Assume that all of the carbon in the coal is released to the atmosphere.

b) Calculate the efficiency (percent removal) of the sulfur emission control system required to meet the sulfur emission limitations.

c)   Calculate the efficiency of the particulate emission control system required to meet the particulate emission limitations.

Explanation / Answer

a)


Heat Input = 3 unit of Electrical unit

Electrical unit = KW-hr = 1KJ/s * 60*60 s = 3600 KJ

Heat Input = 3*3600 KJ = 10800 KJ

SO2 conc = 260 gms / million KJ of heat input

so

SO2 emitted = (260/10^6)*10800 = 2.808 gms/ KW-hr


Particulate emmision = (13/10^6)*10800 = 0.1404 gms/KW-hr


1 g cola provides 24 KJ

so 10800 KJ would be provided by 10800/24 = 450 g of coal


coal has 62 % carbon ;

so Carbon emitted = mass of coal *0.62 = 0.62*450 = 279 g /KW-


b)

Coal has 2% by weight of sulfur

so sulfur = 0.02*450 = 9 gms/KW-hr


allowable emission = 2.808/2 gms/KW-hr = 1.404 gms/KW-hr


Efficiency = 1-1.404/9 = 84.4 %


c) 10 % of coal is ash ;

so ash = 0.1*450 = 45 gms/KW-hr ;


70% of ash becomes fly-ash

so fly-ash = 0.7*45 = 31.5 gms/KW-hr


allowable emission = 0.1404 gms/KW-hr


effficiency = 1-0.1404/31.5 = 99.55 %