Problem 14 - 12 , p.615 in Henry and Heinke. An experimental resource recovery p
ID: 1828132 • Letter: P
Question
Problem 14 - 12, p.615 in Henry and Heinke.
An experimental resource recovery plant is designed to receive 200 tonne/day of municipal refuse. It is able to sell RDF, ferrous metals, aluminum, and glass for 35, 15, 85, and 20 $/tonne respectively. It is able to salvage 0.70 tonnes of RDF, 0.08 tonnes of ferrous metals, 0.01 tonnes of aluminum, and 0.07 tonnes of glass per tonne of refuse received. The cost of landfilling is $40/tonne. If capital and operating costs for the plant are $150/tonne, what annual subsidy must be provided to keep the plant operating?
Explanation / Answer
we have total money obtained by selling one tone
= 35*0.7+ 15*0.08+ 85*0.01+20*0.07
=27.95 $ / ton
so for 200 ton
200*27.95
=5590
s
from landfill
40*200
so total income= 8000+5590
=13, 590
so required subsidy
= 150*200-13,590
=$16, 410 subsidy required