If a 223 N force F 1 is applied to the piston with the 4-cm diameter, what is th
ID: 1828680 • Letter: I
Question
If a 223 N force F1 is applied to the piston with the 4-cm diameter, what is the magnitude of the force F2 (in N) that can be resisted by the piston with the 10-cm diameter? Neglect the weight of the pistons.
(Assume g = 9.81 m/sec2 and the density of water is 1000 kg/m3.)
Explanation / Answer
P_1=P_2
P_1 = F_1/A_1
=223/ (pi*0.04^2 / 4)
=177457.76
117457.76 = F_2 / (pi*0.1^2 /4)
F_2 = 992.51 N