The uniform slender bar AB has a mass of 1.15 kg and is driven by crank OA and c
ID: 1829110 • Letter: T
Question
The uniform slender bar AB has a mass of 1.15 kg and is driven by crank OA and constrained by link CB of negligible mass. If OA has an angular acceleration ?0 = 4.7 rad/s2 and an angular velocity ?0 = 3.7 rad/s when both OA and CB are normal to AB, calculate the force in CB for this instant. (Suggestion: Consider the use of Eq. 6/3 with A as a moment center.) The force FCBis positive if CB is in tension, negative if in compression.
Explanation / Answer
considering moment about A =0.
mg*0.3 = T*0.6
T = mg/2 = 5.635 N
Tension in the rod, hence positive. The other forces due to OA was not considered because they will have zero momentum about A, as they pass through A.