Please do not forget Details and Steps. Thanks a lot. If 500 g of a 40 wt % Cu-6
ID: 1829262 • Letter: P
Question
Please do not forget Details and Steps.
Thanks a lot.
Explanation / Answer
(a)780 celsius consider a point at 40% silver
liquid=(40-10)/(48-10)=.78%=394.7
alpha=105.26g
u should take the opposite distance of the point to line i.e for liquid u should take point to alpha state
b. alpha=71.9-40/71.9-7.9 * 500=149.2 gm
liquid=250.78 g
c. alpha =91.2-40/91.2-7.9 * 500
=307.322 gm
d. beta=192.677 gm