Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.10 Times 10^2 km/

ID: 1837051 • Letter: A

Question

An initially motionless test car is accelerated uniformly to 1.10 Times 10^2 km/h in 8.33 seconds before striking simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for 0.515 seconds, after which the car is measure to be traveling at 60.0 km/h. What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision? What is the magnitude of the average acceleration of the car during the collision? What is the magnitude of the average acceleration of the car during the entire test, from when the car first begins moving until the collision is over?

Explanation / Answer

Applying vf = vi + at

before collision, vi = 0

and vf = 110 km/h = 110 x 1000 m / 3600 sec = 30.56 m/s

30.56 = 0 + a(8.33)

a = 3.67 m/s^2 .......Ans

------------------------


during colllision,

vi = 30.56

vf = 60 km/h= 60 x 1000 m / 3600 s = 16.67 m/s

16.67 = 30.56 + (a)(0.515)

a = - 27 m/s^2

magnitude = 27 m/s^2 ........Ans
------------------------------

average acc.

<a> = change in velocity / time

= 16.67 / (8.33 + 0.515)

= 1.88 m/s ........Ans