A very small object carrying-6.0 uC of charge is attracted to a large, well anch
ID: 1837706 • Letter: A
Question
A very small object carrying-6.0 uC of charge is attracted to a large, well anchored positively charged object. How much kinetic energy does the negativity charged object gain if the potential difference through which it moves is 3.0mV? Please show steps A very small object carrying-6.0 uC of charge is attracted to a large, well anchored positively charged object. How much kinetic energy does the negativity charged object gain if the potential difference through which it moves is 3.0mV? Please show steps Please show stepsExplanation / Answer
Work done by the electric field :
W = V*q = 3*10^-3*6*10^-6 = 1.8*10^-8 J
Now, by conservation of energy, change in Kinetic energy = Work done
So, KE gained = 1.8*10^-8 <--------answer