Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you please answer each part and show complete work? Trying to understand all

ID: 1838320 • Letter: C

Question

Can you please answer each part and show complete work? Trying to understand all concepts for exam.

The figure is an end view of a flat, cylindrical satellite, radius R = 3.5 m & mass M = 2, 750 kg, which engineers are testing. It's moment of inertia is I = (0.57)MR^2. There are four rocket engines, arranged 90 degree apart, at radius R. When fired simultaneously, they exert four equal forces F = 1150 N tangent to the circle as shown. They give the satellite an angular acceleration alpha. Assume that the 4 forces F are only ones producing torques about the axis of rotation. Calculate: The total (net) torque tau_net exerted by the four rocket engines. The angular acceleration alpha of the satellite. The tangential acceleration at a_tan of a point on the rim. What Physical Principle did you use to find the angular acceleration in part b? The satellite starts from rest & has an angular velocity omega = 12 rad/s after the rockets have been firing for a time t. Calculate: Calculate the time t & the velocity v of a point on the rim at that time.

Explanation / Answer

Here ,

I = 0.57 M * R^2

I = 0.57 * 2750 * 3.5^2

I = 19202 Kg.m^2

F = 1150 N

a) for the net torque

net torque exerted =4 * F * R

net torque exerted = 4 * 1150 * 3.5 N.m

net torque exerted = 16100 N.m

b) let the angular acceleration of the satellite is a

Using second law of motion

Tnet = I * a

16100 = 19202 * a

a = 0.838 rad/s^2

the angular acceleration of satellite is 0.838 rad/s^2

c)

atan = a * R

atan = 0.838 * 3.5 m/s^2

atan = 2.934 m/s^2

the tangential acceleration is 2.934 m/s^2

d)

We used Second law of motion to find the angular acceleration

e)

w = 12 rad/s

let the time is t

t = w/a

t = 12/0.838 = 14.32 s

the time taken is 14.32 s

velocity = w * R

velocity = 12 * 3.5 m/s

velocity = 42 m/s

the velocity of a point on the rim is 42 m/s